Podcast: Play in new window | Download (Duration: 20:24 — 14.0MB)
Subscribe: Google Podcasts | RSS
Zwapnienie w barku czy zwapnienie w stożku to tylko jedna z przyczyn dolegliwości bólowych barku. Może nie najczęstsza, ale dająca duże dolegliwości bólowe w zdrowym poza tym stawie. Omawiam etiologię, objawy i możliwe opcje leczenia.
Możesz podcastu posłuchać tutaj lub z iTune’a i w coraz to większej ilości portali, choć pewnie jeszcze nie we wszystkich. Daj mi znać, jeśli nie ma go w Twoim ulubionym hostingu. Jeśli jednak wolałbyś przeczytać co mam do powiedzenia, to zawsze w notatkach poniżej zamieszczam pełny transkrypt tego co mówię, oraz możesz pobrać go w formie PDF. A jeśli lubisz patrzeć na tego kto do Ciebie mówi, możesz również odpalić nagranie na moim kanale na Youtube OMP #002
To jest podcast ORTOPEDIA – MOJA PASJA. Odcinek pierwszy, w którym przybliżę Ci jeden z częstych problemów bólu barku.
Intro:
Cześć. Witam Cię bardzo serdecznie w pierwszym odcinku podcastu Ortopedia Moja Pasja. Ja nazywam się Michał Drwięga, jestem ortopedą, a w podcaście omawiam problemy ortopedyczne, pokazuje jak pracuje, czym kieruję się proponując konkretny sposób leczenia oraz jakie są jego alternatywy i możliwe powikłania. Jeśli interesujesz się ortopedią, szukasz rozwiązania swojego problemu po urazie, miałeś kontuzję lub jesteś z drugiej strony barykady i uczysz się ortopedii – koniecznie wysłuchaj tej audycji!
Wstęp:
Dzień dobry, dzień dobry.
Zwapnienia w stożku, czy może zwapnienie w ścięgnie któregoś z mięśni stożka rotatorów to patologia, która dość często jest przyczyną nagłego i dokuczliwego bólu
w obrębie barku. Podobne złogi wapnia potrafią gromadzić się również w innych miejscach naszego ciała, jednak z nieznanych powodów szczególnie często „lubią” pojawiać się w obrębie ścięgien mięśni barku. No właśnie, z nieznanych powodów…
Etiologia powstawania zwapnień:
Pytanie o powód wystąpienia tej patologii zawsze pada z ust pacjentów, którzy dowiadują się, że właśnie to jest powodem ich bólu. Odpowiedź nie jest oczywista. Podobno aktywność ręką ponad głową predysponuje do pojawienia się zwapnień. Tak podają niektóre źródła. Trudno do końca się z tym zgodzić, bo osoby zgłaszające się do gabinetu, wcale nie muszą być zawodowymi pływakami, nie podnoszą ciężarów, nie grają w koszykówkę czy tenis. Częściej to osoby uprawiające różne sporty amatorsko, raczej bez konkretnych urazów. No może częściej kobiety (60%) a wśród nich przede wszystkim „panie domu”. I tu pewnie się narażę, mówiąc że są to w takim razie osoby raczej nie wykonujące CIĘŻKICH robót.
Jakie przyczyny podaje literatura? Albo inaczej, co może predysponować do wystąpienia zwapnień?
– Genetyka
Na to zawsze możemy zwalić wystąpienie patologii, której nie rozumiemy. Ale nie bez powodu. Dziś coraz częściej udowadnia się, że nawet za wystąpienie konkretnego uszkodzenia w naszym ciele może odpowiadać taki a nie inny kod genetyczny.
– Zaburzenia funkcji tarczycy
Wiadomo, że wapń zmniejsza aktywność tarczycy i że absorpcja wapnia jest zwiększona u pacjentów z niewydolnością tarczycy. Również witamina D, ze względu na swój ścisły, synergiczny związek do wapnia, brana jest pod uwagę, jako czynnik obniżający funkcję tarczycy. Badania wykazały, że metabolity witaminy D3 w surowicy są podwyższone u pacjentów z niedoczynnością i zmniejszone u pacjentów z nadczynnością tarczycy.
– Choroby metaboliczne
Takie jak np. cukrzyca, chociaż najprawdopodobniej chodzi tu
o całe zespoły metaboliczne, bo przecież mamy wiele przykładów odkładania się kryształów radiologicznie podobnych do tego co znajdujemy w stożku rotatorów. Mówię tu o dnie moczanowej (odkładanie się kryształów moczanu jednosodowego) czy pseudodnie (kryształy dwuwodnego pirofosforanu wapnia)
No dobrze, to czym w takim razie są te zwapnienia w stożku i co doprowadza do ich powstania ?
Generalnie złogi można określić kryształami fosforanu wapnia. Kryształy te obejmują hydroksyapatyt podstawiony węglanem, fosforan oktawapniowy i ewentualnie fosforan triwapniowy.
Natomiast teorii ich powstawania jest kilka:
– Pierwsza teoria sugeruje, że złoża wapnia powstają w procesie przypominającym kostnienie śródchrzęstne. Mechanizm obejmuje niedotlenienie regionalne, które przekształca tenocyty w chondrocyty.
– Druga teoria obejmuje ektopowe tworzenie kości z metaplazji mezenchymalnych komórek macierzystych normalnie obecnych w tkance ścięgna w komórkach osteogennych.
– Ostatnia, to zwiększona aktywność komórek podobnych do fibroblastów oraz wielojądrowych makrofagów zawierających osteopontynę, czynnik zaangażowany m.in. w mineralizację tkanek łącznych. Następuje więc proces mineralizacji, po którym zwykle następuje spontaniczna resorpcja przez fagocytację komórek wielojądrzastych wykazujących cechy typowe dla osteoklastów
Ponieważ żadna pojedyncza teoria nie jest wystarczająca do wyjaśnienia wszystkich przypadków, obecnie uważa się, że powstawanie zwapnień jest wieloczynnikowe 🙂
Objawy:
Najczęstszym objawem omawianej patologii jest ból barku. Często ostry, słabo reagujący na leki przeciwzapalne, z ograniczeniem zakresu ruchomości barku, utrudniający sen.
Część osób ze stwierdzonym zwapnieniem nie odczuwa żadnych zauważalnych objawów, to dlatego, że przebieg patologii możemy podzielić na dwie lub nawet trzy fazy. Faza formowania zwapnień jest niebolesna. Po niej przychodzi druga, znana jako resorpcja i ta wiąże się zazwyczaj z nasilonym stanem zapalnym i bólem. Powiedziałem „resorpcja”. To oznacza, że zwapnienia potrafią się samoograniczyć, wchłonąć, zniknąć, zresorbować. Problemem jest tylko to, że jest to proces długi, bolesny
i nieprzewidywalny. Jednym słowem, gwarancji że znikną nie ma. Wyróżniana przez niektóre opracowania faza trzecia – adhezyjna – to późny etap ogólnego osłabienia, bólu i ograniczonego ruchu. Ten etap charakteryzuje się zmiennymi rozmiarami złóż wapnia
i miejscowym zniszczeniem tkanek.
Jak się diagnozuje zwapnienia?
Otóż, na początku, nigdy nie wiadomo dlaczego bark boli. Przyczyn bólu jest wiele,
a zwapnienie w stożku jest tylko z jedną z możliwych opcji. Dlatego wyjściowo potrzebna jest konsultacja z ortopedą i szczegółowe badanie kliniczne. Wizyta u lekarza jest również niezbędna aby otrzymać skierowanie na badanie rentgenowskie. Takiego badania nie da się zrobić bez zalecenia lekarskiego. Ale jak już zostanie wykonane, to tatam! – mamy diagnozę. Zwapnienia są zazwyczaj pięknie widoczne na zdjęciu RTG. Czy to już wystarczy? Ja osobiście, w zależności od uzyskanego wywiadu i badania klinicznego dążę zazwyczaj do wykonania dodatkowo badania obrazującego tkanki miękkie (USG lub rezonans). Dlaczego? Zwapnienie może współistnieć z większym lub mniejszym uszkodzeniem samego ścięgna, co należy brać pod uwagę planując leczenie,
a poza tym nikt nie powiedział, że człowiek może mieć tylko jedną patologię w tym samym czasie. Co jeśli zwapnienie jest akurat nieobjawowe, a pacjent cierpi z innego powodu? Poleczymy niepotrzebnie zwapnienie a problem pozostanie.
Załóżmy, że zidentyfikowane przez nas zwapnienie jest powodem bólu i nie znajdujemy żadnej innej patologii. Co robić?
Postępowanie wstępne:
Praktycznie zawsze zaczniemy od zastosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jest oczywiście duża szansa, że pacjent zanim zaczął szukać pomocy u lekarza, przyjął już któryś z dostępnych bez recepty leków przeciwzapalnych np. zawierający Ibuprofen, diklofenak, naproxen czy ketoprofen. Pomimo wielu zalet tych leków (również wad i skutków ubocznych) czasem skuteczniejsze może okazać się zastosowanie leków dostępnych na receptę np. meloksykam czy pochodne koksybów lub leków przeciwzapalnych połączonych z lekami przeciwbólowymi. Niestety nigdy nie wiadomo, kto na co najlepiej zareaguje. Oczywiście lek przeciwzapalny będzie tylko chwilowym zmniejszeniem objawów, nie wyleczy przyczyny, tak więc trzeba działać dalej, a działać możemy bardziej lub mniej agresywnie. Wszystko zależy od tego jak szybko i jak skutecznie chcemy zadziałać. Ktoś powie wiadomo przecież, że najlepiej jak najszybciej i jak najskuteczniej! I tu niestety nie jest to takie oczywiste! Ogólnie leczenie możemy podzielić na inwazyjne (mniej lub bardziej) lub nieinwazyjne. Dopiero po rozmowie z konkretnym pacjentem możemy zaproponować najlepsze postępowanie. No dobrze ale w takim razie od czego to zależy i jakie to leczenie?
Zaryzykuję stwierdzenie, że im bardziej agresywne, tym bardziej skuteczne, a co za tym idzie, z przewidywalnym czasem leczenia. Sposoby łagodne, zachowawcze, nieinwazyjne mogą oczywiście pomóc, ale odsetek ich skuteczności nie jest 100% a czas leczenia nieprzewidywalny. Tak więc mając przed sobą olimpijczyka, nie mającego czasu na dłuższe leczenie, wymagającego szybkiego powrotu do treningów, nie zaproponujemy mu łagodnego leczenia, trudnego do przewidzenia w czasie. Z drugiej strony osobie której nie zależy aż tak bardzo na czasie, niejednokrotnie mogącej pozwolić sobie na kilka tygodni zwolnienia z pracy, nie będziemy proponować kosztownej operacji niosącej za sobą możliwość wystąpienia powikłań. Tu lepiej zacząć od sposobów nieinwazyjnych, łagodnych.
Drugim czynnikiem decydującym o wyborze sposobu leczenia jest wielkość zwapnienia. Tu, im większe zwapnienie, tym bardziej skuteczne będą metody bardziej inwazyjne.
Jak to w takim razie można leczyć?
Popularną metodą jest podanie przeciwzapalnego leku sterydowego z lekiem znieczulającym. To terapia potocznie znana jako „blokada”. Wykorzystywana w różnych patologiach związanych ze stanem zapalnym. Co by tu na temat takiego postępowania? W przypadku stanu ostrego, słabo reagującego na leki niesteroidowe przeciwzapalne, warto pacjentowi ulżyć i choćby na krótki czas uwolnić od bólu. Teoretycznie podanie (trzeba zrobić zastrzyk) jest prosty, jednak warto jest wykonać go pod kontrolą USG, gdzie widzimy koniec igły i dokładnie wiemy gdzie lek podajemy. Po co? Otóż powinien on być podany precyzyjnie do światła kaletki podbarkowej, czyli pomiędzy wyrostek barkowy a ścięgna. Tylko tam skutecznie zadziała i nie powinien zaszkodzić. Jeśli niechcący lek zostanie podany do ścięgna, może spowodować jego martwicę i jeszcze większe uszkodzenia. Oczywiście leki sterydowe mają całą litanię działań niepożądanych, chociaż po jednokrotnym podaniu raczej nie powinny się pojawić. Tak czy inaczej chociażby o przejściowych uderzeniach gorąca czy możliwości zaczerwienienia na skórze warto pacjentowi powiedzieć.
Terapia falami uderzeniowymi (ESWT). To terapia nieinwazyjna. Polega na przyłożeniu do barku końcówki małego, podręcznego urządzenia do dostarczenia wstrząsów mechanicznych. Końcówkę przykłada się w pobliżu miejsca zwapnienia. Ponieważ zwapnienia najczęściej są w mięśniu nadgrzebieniowym i mogą być częściowo schowane pod wyrostkiem barkowym, zazwyczaj najlepiej jest ułożyć rękę w pozycji takiej jak byśmy sięgali ręką za plecy do paska ( jest to wyprost i rotacja wewnętrzna).
Wstrząsy o wyższej częstotliwości są bardziej skuteczne, ale mogą być bolesne, fale trzeba więc dostosować do poziomu, który da się tolerować. Stosuje się dawkę od 0,28 do 0,55 mJ/mm2, wykonując 2000-2500 uderzeń raz w tygodniu przez 3-4 tygodnie.
Podobnie będzie działa fala uderzeniowa rozchodząca się promieniście (RSWT) a nie zogniskowana jak ESWT.
– Ultradźwięki terapeutyczne: tu również używa się urządzenia przenośnego, aby skierować falę dźwiękową o wysokiej częstotliwości na złogi wapienne. Pomaga to rozbić kryształy wapnia i zwykle jest bezbolesne.
Nieco bardziej inwazyjna terapia to przezskórne igłowanie pod kontrolą USG.

Najpierw podajemy znieczulenie wytyczając niejako „trasę” od skóry do zwapnienia. Do określenia miejsca znieczulenia i najkrótszej drogi do zwapnienia potrzebne jest właśnie USG. Potem pod jego kontrolą wkłuwamy w zwapnienie maksymalnie grubą igłę, która niejako nabiera do środka zwapnienie. Udaje się to, ponieważ samo zwapnienie ma zazwyczaj konsystencję podsychającej pasty do zębów, nie jest twarde. Takich nakłuć trzeba oczywiście wykonać co najmniej kilka, za każdym razem używając nowej igły. Po wstępnym nakłuwaniu zwapnienia, kiedy nic już w igle nie zostaje, pozostawiamy grubą igłę w jego świetle a cieńszą igłą wprowadzaną przez tą grubą podajemy sól fizjologiczną i płuczemy. Doraźnie zmieniamy miejsce wkłucia igieł. Wszystko pod stałą kontrolą USG. Na koniec możemy oczywiście zdecydować, czy do kaletki podbarkowej nie podać przeciwzapalnego leku sterydowego. Ja przeważnie podaję.
Jeśli po takim czy innym postępowaniu uzyskujemy zmniejszenie dolegliwości bólowych, pacjent powinien pojawić się na fizjoterapii, mówię tu o konkretnych ćwiczeniach. Nawet krótkotrwała forma oszczędzania ręki z powodu bólu może doprowadzić do osłabienia mięśni, zaburzenia stereotypu ruchu barku i wystąpienia konfliktu podbarkowego. Przez to ból nadal będzie się pojawiał, chociaż już z innego powodu, ale całość zniweczy efekt naszego leczenia. Dla pacjenta niewiele się zmieni, nadal będzie go bolało. O samej rehabilitacji będę się tu rozwodził bo to temat na osobne opracowanie.
Leczenie operacyjne:
A co jeśli nasze postępowanie zachowawcze nie przynosi spodziewanego efektu? Ból nie ustępuje a na kontrolnym badaniu RTG ciągle widzimy złogi?
Wtedy wytaczamy największe działo! Kwalifikujemy pacjenta do leczenia operacyjnego.
Sama operacja jest stosunkowo prosta i mało obciążająca dla pacjenta. Ale po kolei.
Praktycznie wszystkie operacje na barku wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, czyli w narkozie. Sam zabieg wykonuje się artroskopowo, czyli z użyciem artroskopu. Artroskop to (dla tych którym może jeszcze nie wiedzą) specjalna kamera, którą przez małe nacięcie skóry wprowadza się do stawu. Przez drugie małe nacięcie wprowadza się narzędzia i w ten sposób, pod kontrolą wzroku można zrobić wewnątrz wszystko co planujemy. W przypadku omawianej patologii, zabieg polega mechanicznym usunięciu złogów wapnia przy użyciu shavera, czyli specjalnej golarki, która jednocześnie rozkrusza i wysysa zwapnienie. Ponieważ w trakcie zabiegu chirurg dokładnie wszystko widzi, usunięcie powinno być doszczętne.
Jak dokładnie wygląda przebieg zabiegu przedstawię Ci na YouTube na moim kanale Doktor Mick doktor pisane całym wyrazem.
Po operacji ręka na kilka dni jest zabezpieczona w temblaku. Ze szpitala można wyjść na drugi dzień po zabiegu. Do 3 tygodni stosujemy lek przeciwzapalny. Aktywność jest dostosowana do bólu. Pacjent używa ręki w zakresie komfortu i do granicy bólu. Większych przeciwskazań nie ma. No i oczywiście rozpoczynamy fizjoterapię, dokładnie tak jak i po leczeniu zachowawczym. Powrót do pełnej sprawności różni się u różnych pacjentów, ale nie powinien trwać dłużej niż 3 miesiące. Wiele osób wraca do pełnej, bezbolesnej, aktywności wcześniej.
Podsumowanie:
– Nagły, ostry bólu barku z ograniczeniem zakresu ruchu bez przebytego urazu i przeciążenia może sugerować wystąpienie zwapnienia w obrębie stożka rotatorów.
– Badanie kliniczne oraz zdjęcie RTG pozwala rozpoznać zwapnienie ale powinno wykonać się dodatkowe badania w celu wykluczenia innych patologii
– Leczenie zachowawcze polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych, fizjoterapii i ew blokady sterydowej.
– Stosowanie fizykoterapii takiej jak fala uderzeniowa ESWT może wpłynąć pozytywnie na proces resorpcji złogów.
– Nakłucie igłą i odpłukanie złogów pod kontrolą USG często jest bardzo skuteczną metodą, chociaż wielkość zmiany i jej lokalizacja mogą negatywnie wpłynąć na efekt końcowy
– Leczenie operacyjne – artroskopowe, co prawda obarczone ryzykiem jak każda operacja, ale jest bardzo skuteczne zarówno jako procedura pierwotna jak i tak którą wykonujemy kiedy nic innego nie pomaga.
– Specjalistyczna fizjoterapia ważna jest na każdym etapie leczenia.
Outro:
Myślę, że dosyć dokładnie omówiłem Ci temat jednego z powodów bólu barku. Może znasz kogoś kto ma podobne objawy i zastanawia się co z nimi zrobić, niech posłucha nagrania lub przeczyta sobie transkrypt podcastu? Zachęcam Cię do zostawienia komentarza? Można zostawić również jakieś pytanie, nawet stricte medyczne. Na dzisiaj to tyle, bardzo dziękuję Ci za wspólnie spędzony czas i życzę wielu udanych, zdrowych i bezpiecznych aktywności sportowych. Do usłyszenia.
Hej Michał,
dzięki za super podcast. Bardzo dużo jak zwykle praktycznej wiedzy, przekazanej w sposób bardzo przystępny.
Pozdrawiam
Beata
Beatko, dziękuję za miłe słowa. I dziękuję przede wszystkim, że chciało Ci się coś napisać! Jesteś pierwsza!
Witaj
bardzo ciekawy podcast, temat który wielu z nas może spotkać bardzo ciekawie i w sposób zrozumiały przedstawiony . Dzięki za ten podcast.
Pozdrawiam
Gosia
Witam.
Dziękuję za zrozumiałe, czytelne i wyczerpujące omówienie zagadnienia. Obecnie borykamy się z wapniejącym zapaleniem ścięgna. Jestem po fizjoterapii: ultradźwięki, krioterapia i tens. Czekam na skierowanie na ćwiczenia bierne i czynne. Ponieważ jestem mamą karmiąca, nie brałam i pewnie jeszcze długo nie wezmę żadnych leków oprócz paracetamolu i ibuprofenu. Ból jest już mniejszy, ale odzywa się co jakiś czas. Zastanawiam się co jeszcze mogę zrobić aby odroczyc operację w czasie? Zwapnienie u mnie są ponoć duże, choć zdjęcia RTG nie robiłam jeszcze, ale ortopeda zalecił. Czy ultradźwięki pod nadzorem usg, czy polecałby Pan jeszcze jakiś inny zabieg/zabiegi? Dziękuję i pozdrawiam serdecznie!
RTG trzeba zrobić. Bez tego trudno coś dalej zalecić. Skąd wiadomo o zwapnieniach? Rozumiem, że z USG. Jaka wielkość? Co to znaczy duże? Jeśli nie „za duże” to można próbować rozkruszyć i odessać pod kontrolą usg.
Witam serdecznie jestem drugi dzień po zabiegu barbotage. Przez tydzień mam idciazac rękę w celu zagojenia sie ran. – noszę w tembalku. Czy powinnam odciążać czy wręcz przeciwnie.? A jesli mogę prosic o informację jakie zabiegi sa najlepsze, aby reka jaknajszybciej doszła do formy.
Takie porady chyba nie zadziałają. Postępowanie pooperacyjne określa lekarz który operował. Tylko on wie co tam było, co zrobił i jak z tym teraz postępować. Nie ma uniwersalnego protokołu na to.
Dzień dobry,, dziękuję za bardzo dobrze opisane zagadnienie.. Miałbym jeszcze pytanie, na ile ryzykowne jest rozkruszanie igłą, czy jest ryzyko uszkodzenia ścięgna? Czy po zabiegu może wystąpić czasowa większa bolesność np. utrudniająca prowadzenie samochodu?
Pozdrawiam
Grzegorz
Ryzyko przy rozkruszaniu zwapnień (a raczej ich odpłukiwaniu) jest niewielkie. Ścięgna nie uszkadza się. Bezpośrednio po kłuciu nie boli, bo wszystko jest robione w znieczuleniu miejscowym, które utrzymuje się kilka godzin. Potem może występować jakiś dyskomfort, ale raczej nieutrudniający funkcjonowania. Standardowe leki p. bólowe poradzą sobie. Czy duże są zwapnienia w Pana przypadku?
Witam panie Grzegorzu, mam podobny problem , stwierdzono u mnie zwapnienie w ścięgnie nadgrzebieniowym o wymiarach 20x4x11 mm, czy ma pan też silne bóle że nawet tabletki przeciwbólowe nie pomagają, czy ma pan ograniczone ruchy ręką, nie znam nikogo co miałby podobne schorzenie co ja więc dlatego pozwoliłam sobie do pana napisać, życzę zdrowia 🙂
Pani Gosiu,
Zakres ruchów jest ograniczony, zwłaszcza odwodzenie ręki w bok. Powyżej 30 stopni rusza się cały bark, cecha tzw. barku zamrożonego i pojawia się ból. Sam zabieg nie wystarczy żeby to poprawić potrzebna będzie rehabilitacja. Przy czynnościach codziennych nie mam dolegliwości bólowych, jedynie nie mogę spać na tym barku. Natomiast jak ostatnio trochę przeciazylem rękę to miałem 3 bezsenne noce. Pomagało DicloDuo, ale kwestia leków przeciwbólowych to trochę indywidualna sprawa.
Ja mam jutro zabieg rozkruszania zwapnienia, mogę się później podzielić własnymi doświadczeniami choć zachęcam do zadawania pytań bezpośrednio lekarzowi lub pod tym artykułem. Doświadczenia indywidualne bywają bardzo różne.
Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia.
Grzegorz
Życzę udanego usuwania. Koniecznie proszę napisać jak poszło. MOże uda się pokazać jakieś zdjęcie RTG sprzed i po?
Witam panie Grzegorzu
dziękuję za odpowiedź, życzę zdrowia, czekam na informacje jak poszło, ja w przyszłym roku mam artroskopie,
Pozdrawiam
Gosia
Dzień dobry. Szukam doktora, który potrafi pomóc w bólu barku, ramienia. Znalazlam Pana artykuły. Od tygodnia pojawił się mocmy ból bez żadnego urazu. Wykonałem rtg. Dowiedziałam się od znajomej, która widziała rtg, że mam duże zwapnienia. Przyjmuję olfen 75 i leki przeciwbólowe jednak ból się nasila. Mogę przesłać rtg. Chciałabym się z Panem skontaktować i umówić na wizytę
Nie bardzo mam czas indywidulanie konsultować pacjentów poza gabinetem. Ale jeśli Pani ma ochotę to możemy spotkać sie w gabinecie. Łatwo umówić się przez ZnanyLekarz lub Callcenter Mirai Clinic
Dziękuję za odpowiedź, zwapnienie dotyczy m.nadgrzbietowego 2,31 x 1,58. Zabieg ma obejmować rozkruszanie pod kontrolą usg i iniekcję sterydu, później fizjoterapię. Wg opinii lekarza robiącego USG może wymagać 2-3 krotnego powtórzenia. Czy jest to częsta praktyka ? Leczę się równocześnie na szpiczaka i każde dodatkowe utrudnienie w mobilności stanowi dla mnie duży kłopot. Czy takie zwapnienia mogą się powiększać, czy też mają tendencję do wchłaniania się w dłuższym okresie?
Z pozdrowieniami
Grzegorz
Tak duże zwapnienia mogą wymagać powtarzania. Ja osobiście nie wierzę w taką terapię. Małe, objawowe zwapniania ok 1cm, zazwyczaj ewakuujemy za jednym podejściem. Przy dużych zwapnieniach skuteczność terapii spada, jej powtarzanie przedłuża terapię a pełne wyleczenie nie jest pewne. Przy dużych zmianach skuteczniejszą terapią jest usunięcie pod kontrolą endoskopu. Działanie jednorazowe i skuteczne. Pokazuję taki zabieg na kanale YT https://youtu.be/O70PQ3ojAkA Zabieg nie wiąże się z koniecznością unieruchamiania. Same zwapnienia generalnie zazwyczaj rosną, chociaż u nielicznych potrafiły zniknąć. Nie ma reguły.
witam
jeśli wymiary mojego zwapnienia wynosiły w 2018 roku 20x4x11 to czy obecnie mogą być większe i sprawiać tak silne bóle?
Niestety mogą. 🙁
witam
dziękuję za odpowiedź, jeśli na artroskopię czeka się długo, czy zwiększanie się zwapnień może spowodować jakieś komplikacje? czytałam że może dojść do oderwania się ścięgna od kości – czy to prawda? Jakie mogą być objawy takiego oderwania?
Dziękuję bardzo za informacje. Rozumiem, że usunięcie pod kontrolą endoskopu wiąże się z pełnym znieczuleniem i na kilka tygodni może mocno ograniczyć sprawność ręki. Ze względu na chorobę główną i ograniczoną odporność wolałbym odłożyć taki zabieg na okres powakacyjny. Zobaczę również, jaki będzie efekt tego zabiegu i rehabilitacji.
Pozdrawiam
Grzegorz
Jak już usuwanie pod usg ustalone, to trzeba próbować. Z użyciem endoskopu/artroskopu wiąże się niestety znieczulenie ogólne. Czy natomiast ograniczy to sprawność? Pytania jaka jest przed zabiegiem. Przeważnie nie po operacji nie jest z funkcją gorzej. A z dnia na dzień idzie ku lepszemu.
W trakcie zabegu okazało się, że zwapnienie w większości wylało się do kaletki – być może efekt uboczny wcześniejszego przeciążenia ręki. Nie udało się już nic wypłukać przy pomocy igły. Skończyło się na podaniu sterydu. Zabieg przebiegł prawie bezboleśnie, pierwszej doby wziąłem na wszelki wypadek lek przeciwzapalny, ale nie wystąpiły efekty bólowe, ani obrzęk. Po dwóch dniach wróciłem do prowadzenia samochodu. Zakres ruchu bez bólu już teraz jest większy. Za 2 tygodnie kontrola i decyzja co dalej, najpewniej rehabilitacja.
Pozdrawiam
Powodzenia.
Witam
super że poprawę poczuł Pan dość szybko, życzę zdrówka, czekam na informację co dalej 🙂
pozdrawiam
Gosia
Dzien dobry.
Od paru lat mam problemy ze stawami barków. Zwalniające zapalenie pierścienia rotatorów zwłaszcza w okolicy ścięgna ist i w drugim barku sst. Rehabilitacja. Osocze. Akupunktura i leki przeciwbólowe nie pomogły.
Przy utrzymujących się zwapnieniach, rozwiązaniem i uwolnieniem od bólu, jest ich usunięcie np. w trakcie artroskopii. Mogę coś poradzić jeśli dostanę zdjęcie RTG.
Witam Pani Kasiu
też zmagam się z silnymi bólami, podobnie jak pani miałam osocze, fale uderzeniowe, 3 blokady, niestety żadne nie pomogły, obecnie czekam na artroskopię którą mam za rok, żadne leki nie pomagają nawet na bazie tramadolu, czy ma pani poza bólami też ograniczone ruchy ręką?
pozdrawiam i życzę zdrowia
Gosia
Dzień dobry. Ja walczę z bólem od kilku miesiecy bez przerwy. Diagnozuje mnie neurolog, reumatolog i ortopeda i ten ostatni jako jedyny widzi powiazanie pomiędzy wynikami badań a dolegliwościami – ból w okolicy barkowej, obojczyka, promieniuje albo w kierunku szyi i głowy albo w kierunku ręki. Podejrzewane ZZSK lub inne choroby reumatologiczne, ale w badaniach nic tego nie potwierdza. Stąd wpadlam na pomysł ortopedy. Badania jakie mam odnoszące sie do konkretnie tego to: rtg z 2017: zwapnienia w rzucie przestrzeni podbarkowej. oraz usg sprzed tygodnia: mikrozwapnienia w stożku rotatorów. Naświeższe CRP – 33. NLPZ biorę przeróżne – nic nie pomaga na ból za wyjatkiem DiclacDuo, po którym mam problemy z układem trawiennym, więc dłuzej jak trzy dni brać nie mogę.
Z zaleceń ortopedy, lekka gimnastyka w odciażeniu – czasem jestem w stanie rękę podnieść, czasem nie – oraz ciepłe okłady – ciepło chwilowo faktycznie pomaga. Odstawić leki, które nie działaja (mydokalm, sirdalud) i zmniejszyć ilości NLPZ, bo żołądek padnie. Są dni lepsze, ale więcej jest tych gorszych – z bólem nie do zniesienia i utrudniającym zwykłe czynności – najzwyklleksze przytulanie się synka sprawia mi ból niesamowity. A przez to w konsekwencji i psychika zaczyna padać. Co mogę jeszcze robić? Jakieś badania dodatkowe? Spać nie mogę, tak jak Pan mówi w podcaście, większosć ruchów lewą częścią ciała wywołuje bóle o bardzo różnym natężeniu. Najgorsze jest promieniowanie do szyi i głowy, bo czuję jakby mi ktoś igły w mózg wbijał… „Mikrozwapnienia” nie brzmią przerażająco, a że nikt nie podaje wielkosci to moze faktycznie to cos małego – ale bólu powoduje więcej niż poród naturalny, mam porównanie… Bardzo proszę o jakiekolwiek sugestie.
Czy RTG jest z 2017? Rozumiem, że rezonansu magnetycznego barku nie było? Jak dla mnie, to trzeba porządnie zdiagnozować. Zrobić te badania (świeże RTG i RM) i wtedy określić, co można zrobić. Próby fizjoterapii można robić na podstawie USG na początku. Ale jak nie idzie i nie wiadomo o co chodzi, to każde kolejne zalecenia będą tylko czarowaniem.
Tak, rtg z 2017. Nowsze tylko usg było. Rezonans był tylko kręgosłupa odcinka szyjnego. Ortopeda tylko zaleca cwiczenia bez obciążenia, żadnych zabiegów, o których Pan pisze. Najgorsze są uciski na klatkę i problemy z głębokim oddychaniem – to są momenty, kiedy się poddaję i sięgam po diclac – w pewnych momentach problemy z żołądkiem jakby mniej ważne od bólu się wydają. Wszystkie badania laboratoryjne idealne – podejrzenia że są to problemy reumatoidalne, ale absolutnie badania tego nie potwierdzają. Proszę mnie w takim razie nakierować – o co konkretnie lekarza prosić, o jakie dodatkowe badania? Ze względu na trudności z dostępem do lekarzy obecnie mam wykupiony pakiet LuxMed u męża w pracy i korzystam od miesiąca bardzo intensywnie – neurolog, ortopeda i reumatolog – ale wszyscy na razie wzruszają ramionami bo kupy się nic nie trzyma. Są dolegliwości, które wskazują na jedno, badania laboratoryjne nie potwierdzają, obrazowe coś tam pokazują ale jakby nie wiąże się to według lekarzy z dolegliwościami 🙁
Witam pani Magdo
widzę że nie jestem jedyną osobą borykającą się z zwapnieniem:-)
też walczę z bólem od ponad 2,5 roku, z rezonansie magnetycznym wyszło duże zwapnienie w ścięgnie nadgrzebieniowym, wiem jak potrafi to boleć, miałam 3 blokady, serie fal uderzeniowych i zabieg z wykorzystaniem osocza (czynniki wzrostu prp) , niestety nic nie zadziałało, stan się pogarsza, niektóre czynności coraz trudniej mi wykonywać cały czas biorę tabletki przeciwbólowe, obecnie czekam na artroskopie
Pozdrawiam i życzę zdrówka 🙂
Dziękuję Pani Gosiu. Niestety u mnie w badaniach niewiele wychodzi. Co gorsze, co rusz jakie nowe rzeczy się pojawiają jakby ni w 5 ni w 11 pasujące do reszty. W miarę pogodzona byłam, gdy reumatolog zaczął doagnozowac ZZSK – nieuleczalne, ale da się z tym żyć i sama myśl, że może ból się skończy była moją nadzieją. Ale wszelkie badania reumatologiczne niejako wykluczają taką diagnozę i to jest najgorsze – nie da sie leczyć jeśli niewiadomo co to jest. Ortopeda ostatnio dał mi nadzieję mówiąc o tych rotatorach i ten wpis naprawdę psychicznie dał mi wsparcie – że można z tym walczyć, że da się ograniczyć ten bol. Ale ortopeda kilka dni temu zapytany o te metody opisane tutaj powiedział, że cwiczenia, cwiczenia, cwiczenia…
Żadne zabiegi. Ale w bólu nawet ręki nie mogę podnieść, nie mówiąc już o jakichkolwiek ćwiczeniach. I tak chodzę od lekarza do lekarza aż w końcu ktoś powie mi, co się dzieje 🙁
Witam pani Magdo
u mnie było tak że , miesiąc po czynnikach wzrostu na wizycie gdzie miałam bóle że łzy same mi napływały , sama zapytałam lekarza o artroskopie, od razu wypisał skierowanie do szpitala gdyż żadne wcześniejsze leczenie nie przyniosło efektu . O artroskopii dowiedziałam się z podcastu dr Drwięgi za co bardzo dziękuję, Życzę zdrowia 🙂
Szukając „po omacku” informacji nt. mojego problemu natrafiłem na Pana podcasty.. Wreszcie rzeczowy, merytoryczny przekaz, za który bardzo dziękuję. Dzięki Panu, mniej więcej wiem jaki kierunek działań obrać..
Z bólem barku borykam się już ładnych parę lat ale ponieważ ostatnio znów dał mi się we znaki, temat powrócił. Co prawda to początek drogi bo diagnoza została postawiona w oparciu o samo badanie USG, jednak cała reszta „wypisz wymaluj” mój przypadek, łącznie z prawdopodobną etiologią powstania owych zmian (tarczyca..).
W związku z tym że dokładna diagnostyka i leczenie wiąże się z czasem (powrót do pełnej sprawności) a zawodowo na codzień jestem aktywny fizycznie, nurtuje mnie jedno pytanie, na które nie znalazłem nigdzie odpowiedzi… Mianowicie, czy jeśli ból pozwala mi trenować z obciążeniem (odczucie dyskomfortu bólowego, do którego przywykłem przez ostatnie lata), to czy można z tym ćwiczyć? Zmian jest kilka jednak nie przekraczają 1cm, oraz jedna wielkości 3mm także w sciegnie mięśnia podlopatkowego. Nadmieniam, iż po rozgrzewce jak i w trakcie samego treningu odnoszę wrażenie że ból jest nieco mniejszy. Bardziej dokucza ręka dopiero jakiś czas po treningu kiedy organizm „ostygnie”.
I druga kwestia dotyczy samej fizykoterapii, o której Pan Doktor wspomniał. Czy poza samą falą uderzeniową i ultradźwiękami praktykuje się jeszcze jakieś inne zabiegi fizykalne?
Nie próbowałem wcześniej żadnego leczenia więc może warto spróbować? Jak każdy zapewne chciałbym uniknąć artroskopii, o ile oczywiście będzie to możliwe..
Z góry dziękuję za odpowiedź. I cieszę się że dzięki Panu przynajmniej wiem od czego zacząć.
Próbowałam pływać z bólem. Jednak przy kraulu to nie lada wyczyn. Trenowała 6xw tygodniu, myślałem podobnie, że się przystawkę, jednak rozsądek podpowiadał- zrób coś z tym. Myślałem że powinien Pan ogarnąć swój ból:) Pozdrawiam. Eliza
Dzień dobry. Czytając artykuł oraz komentarze widzę że temat zwapnienia to temat rzeka. Jestem w trakcie terapii po zdiagnozowaniu Wapniejące zapalenie ścięgna. Ortopeda zalecił fizjoterapia oraz ćwiczenia w domu. Od 8 tygodni robię wszystko aby polepszyć stan. Niestety ręka bardzo słabo reaguje na terapię. Jestem sportowcem amatorem- od szkoły średniej koszykówka, potem.biegi. Od 2 lat triathlon. Oprócz tego walczę z niskim poziomem żelaza A od 4 lat niedoczynność tarczycy. Sama nie wiem gdzie mam szukać pomocy i co robić 😔
Witam maż jest po zabiegu Barbotage- czy jest normalne że ból utrzymuje się 5 dzień i nic nie pomogło wręcz przeciwnie ?
Od kilku miesięcy borykam się z problemami z prawym barkiem. Osoba aktywną, sportowiec amator – na badaniu tomografii zdiagnozowano entezofity w obrębie stożka rotatora. Po okresie gdy ból był prawie nieodczuwalny, zalecił mi ćwiczenia w domu na stożek rotatora+ stabilizację łopatki oraz 3 sesje terapii uderzeniowej raz w tygodniu. W zasadzie po tej dawce rehabilitacji dolegliwość przestała być odczuwalna.
Ppo miesiącu wróciłem do umiarkowanych treningów (ćwiczę kalistenike). I niestety po dwóch miesiącach zwykłego treningu zauważyłem dyskomfort i ból z powrotem tego samego obszaru (wyrostek barku, nadgrzebioniowy + pod łopatką).
W miarę możliwości proszę o jakąś wskazówkę – co dalej z tym robić, jakie kroki podjąć aby pozbyć się tych urazów. Domyślam się, że kolejne prześwietlenie jest nieodzowne, gdyż zapewne ból jest spowodowany dalszą obecnością zwapnień.
Ps. Czy podstawowe ćwiczenia jak pompka, przy których nie czuję bólu podczas ćwiczenia i wykonywane bardzo starannie technicznie są dopuszczalne przy takim schorzeniu (pytam, bo podobno zabronione są wszelkie ruchy ponad głową oraz dźwigania ciężkich przedmiotów)
Pozdrawiam serdecznie,
Dzień dobry miałem usuwanie zwapnienia stożka rotatorów za pomocą igły pod kontrolą USG wszystko poszło sprawnie po 2 tygodniach zdecydowałem się na przejażdżkę rowerową było to około5 km,na następny dzień pod wieczór pojawił się ból w barku,moje pytanie co dalej.
Witam mam pytanie czy terapia manualna jest dobra?
Bardzo dziękuję super wytłumaczone .
Terapia manualna to jedna z form terapii. Do jednego dobra do innego nie.
Witam chciałam podziękować za ten ogrom wiedzy, której do tej pory nie udzielił mi żaden lekarz. Nawet nie wiedziałam, że są inne metody leczenia niż fala i blokada. Cierpię bardzo z powodu 2 cm zwapnienia barku. Pomimo blokady i fal ból jest nie do zniesienia a prawa ręka to moje narzędzie pracy😥. Jestem załamana, tzn byłam do puki nie przeczytałam tego podcsatu. Teraz już wiem że są inne możliwości i napewno z nich skorzystam. DZIEKUJE❣️
Witam.
Ciekawy podcast.
Opiszę swój problem i proszę o pomoc.
Stwierdzono u mnie zwapienie barku( USG).Mam też uraz barku,zwichnięcie.Co robić?
pizdr.
Ania.
Przyjść na konsultację. To da się poleczyć.
Witam, ja miałem wykonywany zabieg barbotage w Krakowie u dr. Więcka i generalnie uważam, że zabieg bardzo dobry bardzo pomocny
Dzien dobry. Czy artroskopia calkowicie wyklucza nawrot choroby jak w przypadku barbotagu? Mialam zabieg 2 lata temu, po dwoch latach nawrot, lekarz stwierdzil, ze pozostaje operacja. Zastanawiam sie czy operacja calkowicie wyleczy Wapniejące zapalenie ścięgien stożka rotatorów? Pozdrawiam Ania.
Mój brat poddał się niedawno zabiegowi barbotażu w Krakowie u doktora Więcka i to była najlepsza decyzja!
Z zainteresowaniem wysłuchałam rzetelnej wypowiedzi na temat zwapnienia w barku. Mam 62 lata, moja diagnoza trwała 1, 5 roku, bark bolał ale nie było przyczyny. Pierwsze zdjęcie Rtg nic nie wykazało, była więc rehabilitacja ruchową, manualna 2xblokada, fala uderzeniowa i nic, czułam się jakbym symulowała. Ostatnie Rtg iUSG ujawniło w tylnej części przyczepu SST zwapnienie 15x17x4mm i wyraźne pogrobienie ścięgna. Zaproponowano mi artroskopię ale chciałam się jeszcze wstrzymać od ingerencji operacyjnej (to bardzo wysokie koszty) Jakie jest zagrożenie jeżeli nie podejmę decyzji o artroskopii?
Najprawdopodobniej objawy będą nawracać.
Moja mama bardzo długo męczyła się z bólem barku, ćwiczenia niewiele pomagały i w końcu trafiła do doktora Więcka, wykonała barbotaż i czuje się o wiele lepiej! 🙂
Witam,
Bardzo dziękuję za obszerne informacje.
W moim przypadku ból jest ostry , juz jestem po wypłukaniu złogów w obu barkach ( maj 2023 ), ale niestety w prawym barku sie nie udalo się wypłukać złogów – ze wzg;edu na skostnienie – obecnie jest to 15mm.
Co mogę zrobić aby to skostnienie nie urosło, jak fizykoterapia byłaby wskazana – a konkretnie jakie cwiczenia.Fali uderzeniowej niestety nie mogę. Czy moge prosic o podpowiedz.
Pozdrawiam
Katarzyna
Chyba niestety nie ma sposobu na zatrzymanie procesu powiększenia zwapnienia. Ja w każdym razie nie znam. W takiej sytuacji, jeśli są objawy, wypadałoby usunąć zmianę.
Witam.
Zaciekawiony tematem zwapnienia ścięgien ,który od pewnego czasu i mnie dotyczy ,chciałem zapytać o alternatywne sposoby leczenia ,zioła ,dieta ,masaże ,głodówka. Czytałem ,że pomocnym może być magnez ,który powinien rozpuścić zwapnienie . Zastanawiam się również czy nasza dieta może mieć pozytywny wpływ na te dolegliwości? W moim przypadku trochę pomogły zabiegi : tens i fala uderzeniowa , niestety nadal jestem wyłączony z praktykowania jogi , tylko delikatne flow póki co .
Pozdrawiam Robert.
Panie Doktorze, a jak zwapnienie ma się do zamrozonego barku? Czy łatwo tu o błąd w diagnozie?
Przy barku zamrożonym jest ograniczenie ruchomości biernej. W zwapnieniach boli, ale biernie da sie wywołać ruch.
Witam. Jestem po barbotazu barku oraz 6 zastrzykach otrhokine. Zabieg wykonany był dwa mce temu, dziś na USG stwierdzono że zwapnienie znowu się zrobiło i zapropoponowano mi drugi barbotaż. Czy zwapnienie zawsze tak szybko będzie nawracać? Co w takiej sytuacji zrobić?
Ogólnie nie powinno, ale znam takie historie. Jeśli w organizmie utrzymuje się np metaboliczny powód wytwarzania zwapnienia, to powstaną znów po usunięciu.
Czy wiadomo, jakie mogą być przyczyny utrzymywania się metabolicznego powodu wytwarzania zwapnienia? Da się im jakoś zapobiegać, czy po prostu niektórzy ludzie mają je z niewiadomego powodu?
W materiale próbowałem pokazać co wiemy. Niestety nadal w większości przypadków nie znamy dokładnie przyczyny.
Świetnie wyjaśnione. Moja mama, dostała opis z TK barku. ” Zwapnienie w stycznosci do guzka większego kosci ramiennej 10×5×15 w okolicy miejsca przyczepu mięśnia nadgrzebieniowego.
Przestrezń podbarkowa szer. 7mm”. Czy takie zwapnienie może być tak opisane ” w stycznosci do guzka wiekszego… czy zwapnienia są wyżej? Czy należy rozróżniać z czymś innym
… bark pobolewa ją z około pol roku…. po ostatnim podparciu się na rękach po paru dniach ból, że karetkę wzywalismy bo mdlała. I po badaniach diagnoza jak wyżej…
Witam Panie Doktorze. W 2018 roku zdiagnozowano u mnie na podstawie RTG zwapnienie w szparze stawu ramiennego lewego, w 2023 roku powtórzyłam RTG bo ból bardzo się nasilił i wyszło że zwapnienie w ok guzka większego L kości ramiennej – w porównaniu ze zdjęciem z 2018 roku zwapnienie większe i bardziej wysycone . Zrobiłam jeszcze dodatkowo rezonans magnetyczny tego barku i wyszło: SST z cechami dyskretnego srodsciegnistego uszkodzenia w części dalszej, masywne zwapnienie w części dalszej długości do ok 25mm- cechy tendinosis calcarea. Poza tym ścięgna stożka rotatorów o zachowanej ciągłości, niewielkiego nasilenia tendinopatia SScT, zwłóknienia. Brzuśce bez cech zaniku. Mięsień naramienny bez zmian. Obrąbek stawowy w ramach możliwości diagnostycznych badania bez zdeklarowanych szczelin pęknięć. Szerokość przestrzeni podbarkowej zredukowana do 4 mm. Niewielka ilość płynu w kaletce podbarkowej, dyskretny obrzek- zapalenie. Ścięgno głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia o prawidłowym przebiegu, dyskretna tendinopatia, płyn w pochewce. Fizjologiczna ilość płynu w obrębie stawu ramiennego. Staw barkowo- obojczykowy z cechami wczesnej degeneracji. Typ II wyrostka barkowego. Kości bez zmian naciekowych. Dyskretne zmiany entezopatyczne głowy kości ramiennej. Chrząstka bez ubytków. To już cały opis badania. Miałam blokady niestety pomagają tylko na chwilę. To samo z fizjoterapią – jak na nią chodziłam było ok a później ból powrócił. Ćwiczę też w domu i masuje to ramię niestety od jakiegoś tygodnia budzę się z ogromnym bólem tego barku i nic nie pomaga. Jestem już wykończona fizycznie i psychicznie . Chciałabym pozbyć się tego bólu raz na zawsze i nie wracać do tego, co powinnam zrobić. ? Czy zrobić zabieg barbotazu barku? Czy może operacja ? Proszę mi coś doradzić
Przy mniejszych, do ok centymetra rozbicie / płukanie pod USG może mieć sens. Przy większych, skudeczniejsze jest usunięcie zabiegowe.
Witam Panie Doktorze, ja mam kilka pytań.
*Czy wysoki bądź niski poziom witaminy D może mieć coś wspólnego z tendinopatią nadgrzebieniową oraz zapaleniem kaletki stożka rotatorów?
Kolejne pytanie,
*jaki jest przedział wiekowy tych 60% kobiet? Czy może mieć to związek z gospodarką hormonalną, a dokładnie z poziomem estrogenu i progesteronu?
*Czy pacjenci ze stwardnieniem rozsianym są pod względem leczenia jakoś inaczej traktowani? Zwłaszcza, jeśli chodzi o stan zapalny?
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
Chciałbym znać odpowiedzi na te pytania. Niestety wszystkie te parametry mogą mieć wpływ, ale nikt tego na 100% nie wie. Co do pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, to nie mam doświadczenia. Chyba nigdy nie było u mnie pacjenta zwapnieniami, chorego na stwardnienie.
Witam
W poniedziałek miałam zabieg płukania barku prawego. Jest niedziela a ból nie ustępuje. Leki przeciwbólowe przestają już na mnie działać (biorę skutexa). Czy to normalne po takim zabiegu? Lekarz poinformował mnie,że ból będzie mniejszy niż po artroskopii (lewy bark był operowany w marcu) a jest zupełnie na odwrót.
Każdy reaguje inaczej. W moich obserwacjach, niestety nie jest to niebolesne.:/
Panie Doktorze. Co się dzieje z rozkruszonymi fragmentami zwapnień w przypadku rozbijania ich falą uderzeniową, czy organizm wchłonie je ? Mam takowe o wymiarach 13mmx7mm i zastanawiam się czy mimo ich rozbicia nie pozostaną nadal w miejscu ich powstania i ponownie się nie scalą ?
Takie duże to raczej trudno będzie wchłonąć. Ale mogą nie przeszkadzać.
Witam ,
Czy ktoś się orientuje gdzie wykonywany jest zabieg barbotage w znieczuleniu ogólnym ?
Pozdrawiam
Aga